YILDIZTEPE TURİZM MERKEZİ VE ILGAZ KADINÇAYIRI

Geri
YILDIZTEPE TURİZM MERKEZİ VE ILGAZ KADINÇAYIRI

Kış sporlarının yanı sıra dağ yürüyüşü, kros, dağ bisikleti, kampçılık, izcilik, karavan turizmi, dağcılık gibi etkinliklere uygun olup, yılın on iki ayında turizm hareketini bünyesinde barındıran Yıldıztepe, Ilgaz ilçe merkezine 20, Çankırı’ya 70 km, Çankırı-Kastamonu karayolu üzerinde bulunan  Ilgaz Dağı  Tüneli’ne  ise 2 km uzaklıktadır.

Kadınçayırı mevkii 2005/9280 sayılı  Bakanlar Kurulu Kararıyla Çankırı Ilgaz Kadın Çayırı-Yıldıztepe Turizm Merkezi olarak ilan edilmiş, 2006 yılında da 2006/11264 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla da “ Çankırı -Ilgaz – Kadınçayırı Yıldıztepe Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ” ilan edilmiştir.

Alandaki Mevcut Tesisler:

-Yıldıztepe Otel (22 oda, 80 yataklı)

- Ilgaz Otel  (27 oda, 60 yataklı)

-Telesiyej (1600 metre uzunluğunda, 1200 Kişi/Saat taşıma     kapasiteli Telesiyej hattı)

-Teleski (2 kişilik 900 metre uzunluğunda)

Pist 2 adet (4700 ve 2000 m.)

-Kafeterya,

-Seyir Kulesi (1881 rakımlı  Yıldızkule)

-Futbol sahaları (2 Adet)

 

Tabiat Parkı :   

      İlimiz Ilgaz İlçesi, Kadınçayırı Yıldıztepe Kültür Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi sınırları dahilinde bulunan 422 hektarlık alan, Orman ve Su İşleri Bakanlığınca 05.09.2012 tarihinde Kadınçayırı Tabiat Parkı olarak tefrik ve ilan edilmiştir. Kültür ve Turizm Bakanlığındaki tahsis Orman ve Su İşleri Bakanlığına teslim edilmek üzere kaldırılarak Yıldıztepe Turizm Merkezi sınırlarından çıkarılmıştır.

Alanda; Zipline (kaytel),  kır kahvesi, 5 adet kameriye, köprü, Giriş kontrol ünitesi ve giriş kapısı, piknik masaları, mescit ve çocuk bakım ünitesi, tuvalet,  güvenlik kamera sistemi mevcuttur.         

Tabiat Parkında; İdare ve Ziyaretçi Tanıtım Merkezi ile 7 adet Orman Köşkü bulunmaktadır.