Evlendirme Memurluğu

Geri

Evlendirme Memurluğu

 

Yasalar ve Belediye Başkanının verdiği yetki ile ilimizde yaşayan vatandaşlarımızın nikâh işlemleri, belediyemize bağlı  Evlendirme Memurluğunca gerçekleştirilmektedir. Çağdaş Belediyecilik anlayışıyla siz değerli vatandaşlarımıza sağladığımız hizmetlerin içerisinde bulunan Evlendirme işlemleride günümüz teknolojisine uygun; online tabanlı sistemlere bağlı olarak sizlere daha dinamik, zamandan tasarruf sağlayan ve işlemleri kolaylaştıran CANLI EVLENDİRME modülü ile kendi alanında uzman personellerimizle siz değerli vatandaşlarımız hizmet sağlamaktayız.

 

 

NİKÂH BAŞVURU İŞLEMLERİ İÇİN GEREKLİ BELGE VE BİLGİLER

 

*Bay/Bayan Çiftlerin birlikte başvuruya gelmeleri esastır.

*Bay/Bayan Çiftlerin 4’er Adet Vesikalık Fotoğrafı;

/Önemli Bilgi!: Son 6 Ay İçerisinde Çekilmiş Olması Esastır.

 

*Bay/Bayan Çiftlerin Nüfus Cüzdanları Fotokopileri;

/Önemli Bilgi!: Nüfus Cüzdanı Veriliş Tarihi İtibariyle “10 YILI DOLDURMAMIŞ” ve Yıpranmamış Olması Esastır.

 

*Sağlık Raporu; Bay/Bayan Çiftler Belediyemiz Evlendirme Memurluğumuza başvurularını gerçekleştirdikten sonra tarafımızca hazırlanan Fotoğraflı Sağlık Raporlarıyla birlikte ÇANKIRI İlimizde bulunan “Aile Hekimliklerinden” raporlarını onaylatarak, Çankırı Toplum Sağlığı Merkezinde “Evlilik Öncesi Eğitimlerini” tamamlamaları esastır.

 

Diğer illerden gelecek olan vatandaşlarımız ise Sağlık Raporlarını yine kendi Aile Hekimliklerinden Fotoğraflı ve onaylı olacak şekilde getirdikleri takdirde tarafımızca işleme alınacaktır.

/Önemli Bilgi!: Sağlık Raporu SADECE Aile Hekimliklerince onaylananlar geçerlidir. Devlet Hastanesi, Özel Hastanelerden alınan raporlar geçersizdir.

Çankırı İlimiz için geçerli olan Aile Hekimliklerine Kan verme süresi hafta içi her gün sabah Saat: 08.00-09.30 saatleri arasındadır. Kan sonuçlarınızın çıkması ve raporlarınızın hekim tarafından onaylanması 10 Günü bulabileceğinden dolayı yapılacak olan evliliklerde bu sürenin hesaplanması önem arz etmektedir.

 

Yukarıda istenmekte olan esaslara uygun belgelerle birlikte Belediyemiz Evlendirme Memurluğumuza başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

UNUTMAYINIZ!

 

  • 16 yaşını dolduran bayan ve erkek,  mahkeme izni ile;
  • 17 yaşını dolduran bayan ve erkek, anne-baba izni ile;
  • Boşanan Bayan ise; boşanma tarihinin kesinleşmesi itibariyle 300 Günlük iddet müddetini doldurmuş olması veya bu müddeti doldurmadı ise mahkeme kararıyla bunu kaldırarak, kesinleşme şerhi ile evlenebilir.

 

 

ÇANKIRI BELEDİYESİ EVLENDİRME MEMURLUĞU MUTLULUKLAR DİLER

 

Telefon üzerinden nikah işlemleri için herhangi bir bilgi paylaşılmamaktadır.

Yıl İçerisinde Haziran/Temmuz/Ağustos/Eylül Aylarında CUMA Günleri İşlem Alınmamaktadır.