İtfaiyecilik Okudular Çankırı Belediyesinde Meslektaş Oldular

Geri

İtfaiyecilik Okudular Çankırı Belediyesinde Meslektaş Oldular

27 Eylül 2022

 

Kadın İtfaiyeciler Erkek Meslektaşları ile Omuz Omuza Mücadele Ediyor

 

Çankırı’da aynı okulda Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümünü okuyan üç kız arkadaş, Çankırı Belediyesinde meslektaş oldu. Çankırı Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünün üç kadın itfaiye eri, komuta merkezine gelen ihbarları cevaplıyor, tatbikatlara katılıyor ve diğer itfaiye erleri ile birlikte Çankırı halkının canını ve malını kurtarmak için omuz omuza mücadele ediyor.

 

“Kadınların Parmağının Değdiği Her Meslek Güzelleşir”

2020 yılında aynı okuldan mezun olan Fatma Erdoğan, Şerife Nur Atıcı ve Gözde Tabanlı, Çankırı Belediyesinin “Sivil Savunma ve İtfaiyecilik” bölümü mezun olma şartı ile yaptığı alımı başarı ile geçerek itfaiyeci olarak göreve başladı. Okul yıllarında arkadaş olan üç kadın itfaiyecinin kariyerlerinde de birlikteliği sürdü. Çankırı İtfaiyesinde görev yapan kadın itfaiyecilerin en büyük destekçisi ise görev yaptıkları kurumdaki erkek meslektaşları oldu.

Öğrencilik yılarından beri hiç ayrılmadıklarını ve aynı kurumda meslektaş olmaktan mutluluk duyduklarını belirten genç itfaiyecilerden Fatma Erdoğan, arama ve kurtarma köpeklerini yetiştiren akrabasından dolayı itfaiyecilik mesleğini tercih ettiğini belirtti. İtfaiyeciliğin,  insan hayatına dokunan büyülü bir meslek olduğunu söyleyen Erdoğan, “Gittiğimiz vakalarda şununla karşılaşmaktan çok korkarım;  Tanıdık biri var mı? Orada benim annem olabilir, babam olabilir, yolda her gün gördüğüm birisi olabilir. Yüreğimiz yana yana gideriz aslında biz her vakaya.” dedi. Vakalara müdahale sonrasında olay yerindeki kişinin durumunu merak ettiklerini ifade eden genç itfaiyeci, itfaiyecilik mesleğinin maneviyatı yüksek bir meslek olduğunu vurguladı.

Mesleklerinde en büyük desteği Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen’den gördüklerini belirten Erdoğan, itfaiyecilik mesleğinde kadınlara daha fazla fırsat verilmesi gerektiğini söyleyerek kadınların parmağının değdiği her mesleğin güzelleştiğini ifade etti.

 

Kadın İtfaiyeciler Güven Veriyor

Arkadaş olarak aynı mesleği yapmanın avantaj olduğunu dile getiren Şerife Nur Atıcı, vakalara müdahalede birbirinin yetisini, huyunu, yeteneğini bilmenin avantaj sağladığını kaydetti. Komuta merkezine gelen çağrılarda özellikle kadınların, hemcinslerinin sesini duyduklarında daha da sakinleşerek kendilerini güvende hissettiklerini fark ettiklerini ifade etti.  Atıcı, kendilerine duyulan güvenin onları işlerinde motive ettiğini söyledi.

 

“İnsanların Yaşamına Dokunmak Bizi İyileştiriyor”

Kadın itfaiyecilerden Gözde Tabanlı ise istediği bir mesleği yapmaktan mutluluk duyduğunu belirterek başlarından geçen ve unutamadıkları bir olaydan söz etti. Tabanlı, “Üçümüzün beraber gittiği, asansörde düşme vakası olmuştu. Bu bizi çok etkilemişti açıkçası. Oradaki insanı o şekilde gördüğümüzde bizi derinden üzmüştü. İnsanların yaşamına dokunmak ve onlara yardımcı olmak bizi de iyileştiriyor.” dedi.