Kale Rekreasyon Projesi

Geri
Kale Rekreasyon Projesi

Son yıllarda küresel ısınmaya bağlı olarak ağaç köklerindeki kuruma ve Orman Fakültemizin müdahalesine rağmen zararlı böceklerin neden olduğu kuruma ile yeşilliği azalan Çankırı Kalesi için Belediyemizin hazırlattığı proje tamamlanarak halkın hizmetine açıldı.

Çankırı Kalesi'nin 1.derece nekropol SİT alanı olması nedeniyle hazırlanan rekreasyon projesi, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna sunuldu. Kurulda uzun süre incelenen proje onaylanarak Çankırı Kalesi'nin eskisinden çok daha güzel bir konuma getirilmesi sağlandı.

Yıllar önce kapanan alternatif kale yolunu genişletip, ihata duvarları ile destekleyerek tekrar kullanılır hale getirildi. Yola parke döşeyerek vatandaşlarımızın hem yaya olarak hem de araçları ile Çankırı Kalesi’ne ulaşmaları kolaylaştırıldı.

Yapısal çalışmalarının altı ay, peyzaj çalışmalarının da beş ay sürdüğü Kale;  yol yapımı, peyzaj düzenlemeleri, 41 adet kamelya, serbest piknik masaları, barbeküleri, hizmete girecek kafeteryası, yenilenen Emir Karatekin Bey Türbesi, seyir terası, güvenlik hizmetleri,  bahçıvan hizmeti ve ışıklandırma çalışmaları ile hayatın telaşından biraz olsun uzaklaşarak keyifli ve eğlenceli zaman geçirmek isteyen Çankırılıların gözde mekânı haline geldi.

Işıklandırma sistemi ile akşamları Çankırı’dan adeta yeni bir şehir yükselmişçesine heybetli ve görkemli görünen Kale, özellikle Ramazan ayında her gün yaklaşık bin Çankırılının iftar ve sahuruna eşlik ederek kendinden söz ettirmeyi başardı.