GES Projesi

Geri
GES Projesi

Belediye Yıllık 1 Milyon TL Gelir Elde Edecek

1 MW’lık Güneş Enerji Sistemi Projesi’nin yapımı tamamlanarak Çankırı’ya 5,5 milyon TL’lik yenilenebilir enerji kaynağı projesini kazandırıldı. 

Çankırı’da Yapraklı yolu üzeri 10. km’de hazineden tahsis edilen 20 dönümlük arazi üzerine kurulan Güneş Enerji Sistemi’nin  % 63,79’unun KUZKA (Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı)  tarafından hibe olarak  geriye kalan % 26,21’inin ise Belediye bütçesinden karşılandı. Güneş Enerji Sistemi ile üretilen elektrik enerjisi sayesinde Çankırı Belediyesi’ne yıllık 700 bin TL civarında gelir getirmesi bekleniyor.

Tesiste,  toplam 4000 adet panel ve 40 adet inverter bulunuyor ve üretilen enerjinin yeraltı kablosu ile 1300 metre ilerdeki dağıtım şirketine ait  İnaç trafosuna bağlanarak enerji şehir şebekesine veriliyor.

Belediyemiz tarafından proje için ödenen miktar ise yaklaşık 3 yılda amorti edilecek. Çankırı Belediyesi’nin bünyesinde kullanmak üzere çeşitli noktalara GES kurmak için çalışmalarımız sürüyor. 700 KW’lık bölümü ihale edildi, 300 KW’lık bölümü ise proje aşamasında. Öz tüketim modelinden de yıllık yaklaşık 400 bin TL gelir elde edilmesi bekleniyor. Belediyemiz toplamda yıllık 1 milyon TL’lik gelir elde edecek.Yıllık olarak tahmini 1 milyon 350 bin kilowatt saatlik enerji üretilmiş olunacak.

Güneş Enerjisi Santrali, ziyaretçilerin de dikkatini çekiyor.