Yer Altı Tuz Şehri Odak Grup Toplantısı Yapıldı

Geri

Yer Altı Tuz Şehri Odak Grup Toplantısı Yapıldı

21 Temmuz 2020

Odak Grup Toplantısı’nın birinci bölümünde Çankırı Yer Altı Tuz Şehri teknik gezisi düzenlenerek gerekli incelemeler yapıldı. Çankırı Belediyesi Etüt Proje Müdürlüğü tarafından yapılan sunum ile devam eden ikinci bölümün sonunda, konukların proje hakkında istek ve önerileri dinlenerek istişare edildi.

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç, özellikle turistlerin bu alandaki beklentisinin ne olacağı noktasında istişare etmek istediklerini belirterek Tuz Mağarası’nın, Çankırı’ya ilk adım noktasının olacağını kaydetti. Genç, projeyi hayata geçirirken aceleye getirmeden fakat hızlı davranmak istediklerini de ifade etti.

Çankırı Yeraltı Tuz Şehri için hedeflerinin turizm açısından bir katma değer yaratmak ve diğer şehirlere kıyasla Türkiye’nin en büyük tuz mağarasına sahip olmanın avantajını kullanarak ülkemiz turizminden en üst seviyelerde faydalanmak olduğunu belirterek sözlerine başlayan Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, “Şehrimizin kalkınma dinamikleri içinde ve üzerinde yoğunlaştığımız alanlar arasında Tuz Mağarasını çok farklı bir yerde konumlandırıyoruz. Çankırı’mız için öksüz şehir diyorum. Türkiye’de turizmde bakir kalmış bir yer ve bu yüzden burasının alternatif turizm bölgesi olabileceğini düşünüyorum. Kalkınmada öncelikli alanımız turizm ve turizmin lokomotifi de Tuz Mağaramız. Eşi benzeri olmayan bir mirasa sahibiz. Burası bir derya.  Dolayısı ile bizim hareket noktamızı da Tuz Mağarası oluşturuyor. Yatırımcıların ve değerli hocalarımızın düşünceleri bizim için çok kıymetli. Bu çalışmaya öncülük ettiği için Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansımıza ve tüm katılımcılarımıza ayrıca teşekkür ediyorum.” dedi.