KALE REKREASYON PROJESİ BAŞLIYOR

Geri

KALE REKREASYON PROJESİ BAŞLIYOR

8 Temmuz 2011

Belediye Başkanımız İrfan Dinç, Kale projesinin başından ihale aşamasına ve işin başlangıç anına kadar yaşanan gelişmeleri basın mensuplarına anlattı.

Kalede düzenlenen basın toplantısına basın mensuplarının yanı sıra belediyenin teknik birimlerinin temsilcileri katıldı.

Çankırı Kalesi’nin 1. derece arkeolojik SİT alanı olduğunu belirten Belediye Başkanımız İrfan Dinç “Burası için düşündüğümüz projeyi dokuya zarar vermeyecek şekilde Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün onayından sonra ihale ettik ve bugün itibariyle de teknik arkadaşlarımız müteahhite yer teslimi yapıyorlar. Kaledeki ağaçların bir bölümünün kökleri cipsli zemine gelmesi bir bölümü de küresel ısınma nedeniyle böceklenme sonucu kurudu. Hem bu ağaçların yerine yeni bitkilendirmeler hem de proje doğrultusunda tamamen doğal malzemelerle Çankırı Kalesi’ni güzel bir görünüme kavuşturmayı hedefliyoruz”  dedi.

Belediye Başkanımız Dinç, Çankırı halkının hem mesire alanı hem de ziyaret alanı olarak değerlendirdiği kalenin 150 günlük çalışma sonunda gece aydınlatmaları ile de güzel bir görünüme kavuşacağını belirterek şunları söyledi:

“Çankırı’nın tarihi geçmişinde çok önemli konuma sahip Çankırı Kalesi’ni düzenlenmiş bir şekilde yakın zamanda vatandaşlarımızın kullanımına sunmayı planlarken gelecek kuşaklara da korunmuş olarak aktarmayı hedefliyoruz. Çankırı’mızın farklı noktalarında önemli projelerimiz hazırlanıyor. Bunların bir bölümü hazırlandı bir bölümünün de üzerinde teknik arkadaşlarımız çalışıyor. Bu projeleri de önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşıp kamuoyuna duyuracağız.”