Elazığlılar Çankırı'da Buluştu

Geri

Elazığlılar Çankırı'da Buluştu

20 Haziran 2011


Elazığ Belediye Başkanı Mehmet Süleyman Selmanoğlu incelemelerde bulunduğu Belediyemiz Dr. Rıfkı Kamil Urga Çankırı Araştırma Merkezinden çok etkilendi. Belediye Başkanımız İrfan Dinç konuk başkanı, Çankırı’da aile ziyareti için bulunan Elazığlı bakan Mehmet Aydın’la buluşturdu.

Çankırı’ya yeğeni İnşaat Mühendisi Tuçe Selmanoğlu’nun düğünü için gelen Elazığ Belediye Başkanı Mehmet Süleymen Selmanoğlu ve ailesine Belediye Başkanımız İrfan Dinç ve eşi Zeynep Dinç tarafından araştırma merkezi ile Çankırı’nın önemli tarihi ve turistik mekanları gezdirildi.

İlk olarak Tarihi Çamaşırhane’ye daha sonra da Dr.Rıfkı Kamil Urga Çankırı Araştırmaları Merkezine geçen misafirlere Belediye Başkanımız İrfan Dinç tarafından buradaki eserler ve belgelerle ilgili sunum gerçekleştirildi. Araştırma Merkezi’nin çalışmalarından etkilenen Elazığ Belediye Başkanı M. Süleymen Selmanoğlu “Bu mekanı tek kelimeyle ifade etmek gerekirse, burası müthiş bir yer. Özellikle Çankırı halkının ellerindeki eserleri belediyeye teslim etmeleri takdire şayan bir davranış. Gerçekten burada ecdadımızın çok değerli mirasları barınıyor. Ben, burada emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi.

Araştırma merkezinden sonra sırasıyla Tuz Mağarası, Taş Mescid, Çivitçioğlu Medresesi ve Buğdaypazarı (Hazimiye)Medresesi gezildi.

Geziler sürerken, bir başka Elazığlı siyasetçi ve devlet adamının Çankırı’da olduğu haberi geldi. Eski Devlet Bakanı Mehmet Aydın’ın hafta sonu tatili ve akraba ziyareti için Çankırı’da olduğunu öğrenen Belediye Başkanımız İrfan Dinç ve Selmanoğlu, bakan beyi misafir olduğu evde ziyaret ettiler. Bakan Aydın, Elazığ Belediye Başkanı Mehmet Süleymen Selmanoğlu’na” Hayırdır, Çankırı’da ne işin var” diye sorunca, Başkan Selmanoğlu “Sayın bakanım Çankırı’ya kız verdik”dedi.

Bakan Aydın “ Yahu başkan 1-0 öndeydik, 1-1 yaptınız öyle mi? diyerek espiri yaptı” ve samimi sohbetin ardından ziyaret sona erdi.

Başkan Selmanoğlu, Belediyemizce yaptırılan mini sinemayı da inceleyerek Belediye Başkanımız İrfan Dinç’i bu özgün projeden dolayı tebrik etti ve Elazığ’a benzerini yapmak için projesini istedi.