Belediyenin Buğday Tarlası Drone Yardımı ile Gübrelendi

Geri

Belediyenin Buğday Tarlası Drone Yardımı ile Gübrelendi

4 Mayıs 2023

 

Geçtiğimiz yıl atıl arazileri tarım arazilerine çevirerek üretim uygulamalarına bir yenisini daha ekleyen Çankırı Belediyesi, bu yıl genişlettiği buğday arazisini drone yardımı ile gübreledi.

 

Park ve Bahçeler Müdürlüğüne bağlı ekipler, 300 dekarlık alanda yetiştirilen buğday ekinlerini drone aracılığı ile sıvı gübre ile buluşturdu. Uygulama, buğdayın baş verme döneminde traktörün ekini çiğneme ihtimalini ortadan kaldırarak daha az su ile daha fazla dönüm gübrelemeyi sağlıyor. Ekipler, atılan gübrenin tamamını drone pervaneleri sayesinde ekinin sapından köküne kadar etki etmesini ve cihaz üzerindeki GPS ile tüm arazinin aynı oranda gübrelenmesini sağlamak için çalışıyor. Gübreleme işleme 6 metre genişlikte ve 3 metre yükseklikten yapılıyor. Uygulama kapsamında; ekinin başak tutumunu, dane verim ve kalitesini arttırmak, daha dolgunlaşmasını ve verim artışını sağlamak, ekinin azot ihtiyacını karşılamak, başakların daha uzun ve geniş olmasını sağlamak için potasyum tiyosülfat ve triazon azotu içerikli gübreler kullanılıyor.

 

Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, drone ile gübreleme işleminin geniş arazide zamandan tasarruf, etkin ve verimli bir gübreleme sağladığı için tercih ettiklerini belirtti. Her alanda teknolojinin avantajlarından faydalanmaya çalıştıklarını belirten Esen, ürünler zarar görmeden ve olumsuz hava koşullarından etkilenmeden çalışmayı hızlı bir şekilde gerçekleştirebildiklerini ifade etti.