56 Milyon TL’lik Proje Altıyla Üstüyle Beğenildi

Geri

56 Milyon TL’lik Proje Altıyla Üstüyle Beğenildi

3 Ocak 2023

 

56 milyon TL’lik Kucaklama Taşı Alt Geçit Projesini tamamlayarak bölgeyi yaya ve araç trafiğine açan Çankırı Belediyesinin dönel kavşakta yaptığı peyzaj çalışması ve yerleştirdiği sanat yapıları büyük beğeni topladı. Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen’in talimatı ile Çankırı Yâran kültürünü temsil eden altı farklı yaren heykeli orta refüjü süsledi. Dekoratif aydınlatmaları tamamlanan alan, gece görüntüsüyle de tam puan aldı.

 

Kesintisiz Ulaşım Başladı

 

Alt geçidin tamamlanması ile birlikte Atatürk Bulvarı’ndan Fuar yoluna, Büyük Otel’den Yapraklı yolu güzergâhına aynı anda kesintisiz ulaşım sağlandı. 10 metre genişliğinde 350 metre uzunluğundaki alt geçit, bölgedeki trafik yoğunluğunu azaltarak rahatlattı.

 

Kucaklama Taşı Yerine Yerleştirildi

 

Taşa sarılarak elleri kavuşanların dileklerinin kabul olacağına inanılan Kucaklama Taşı’nın dilden dile yayılan efsanesi kaldığı yerden devam edecek.  Kentin en işlek alanında bulunan ve Roma dönemine ait dilek taşını Çankırı'yı fetheden Emir Karatekin Bey'in kucakladığına ve dileğinin kabul olduğuna inanılan Kucaklama Taşı, çalışmaların tamamlanmasının ardından eski yerine yerleştirildi. Bölgeye adını veren taş, bilinen yerinde yeni ziyaretçilerini bekliyor.