Türkiye’nin İlk Gemi Kütüphanesi Hızla Tamamlanıyor

Geri

Türkiye’nin İlk Gemi Kütüphanesi Hızla Tamamlanıyor

25 Mayıs 2017

Recep Tayyip Erdoğan Parkının devamına yapımı başlanan göl alanı içerisine yerleştirilen 41 m uzunluğunda ve gerçek gemi ölçülerindeki geminin üst kısmında yer alan yaşam ünitesi ve kaptan köşkünün çalışmaları devam ediyor. Kütüphane bölümünde ve kaptan köşkünde kullanılacak mobilya ve iç mimari ahşap kaplamaları yapımına bu ay içerisinde başlanacak. Yaklaşık 3 ay içerisinde tüm tesisatı tamamlanacak geminin iç tasarımı kütüphane formuna çevrilerek çocukların kullanımına hazır hale getirilecek.

 

Dinç “Geleceğin Kazananı Çocuklar Olmalı”

Bilgi ve iletişimin daha da kişiselleşmesinden dolayı kütüphanelerin  yok olması yerine gelecekte özellikle çocukların hayatında daha güçlü bir şekilde yer almalarını arzu ettiklerini belirten Belediye Başkanı İrfan Dinç, “ Geleceğin kazananı çocuklar olmalı.” dedi.

Dinç, yeni neslin kitap okuma alışkanlığını perçinlemek için kütüphanelerin hızlı gelişime ve değişime uyum sağlamalarını istediklerini vurgulayarak “ Farklı ve dikkat çekici formlardaki temalı kütüphanelerimiz, bu amacımıza doğru bir şekilde hizmet etmektedir. Çocuklarımızın ve eğitimcilerimizin gösterdiği ilgi, ne kadar doğru bir yolda olduğumuzun en büyük göstergesidir. Temalı Kütüphane Projemiz sadece Türkiye’de değil, bu formları ile dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor. Çocuklarımıza özel hazırlanmış okul kütüphaneleri ve farklı kent kütüphanelerine sahip bir şehir olmaktan mutluyuz. Uçak Kütüphane ile havaalanı olmayan kentimize gerçek bir uçak indirdik, çocuklarımız Tren Kütüphane ile vagonda kitap okumanın farklılığını yaşıyor ve şimdi de denizi olmayan şehrimize gerçek bir gemi inşa ediyoruz. Göreve başladığımız ilk günden bu yana nitelikli bireyler yetiştirilmesi yönünde destek veriyor ve gayret ediyoruz.” ifadelerini kullandı.